Chapač môže ovplyvniť kvalitu šitia, pohodlie pri práci a životnosť šijacieho stroja. Pred výberom šijacieho stroja je dobré zvážiť, aký chapač je vhodný pre vaše potreby. V tomto článku sme sa bližšie pozreli na rôzne typy chapačov.
Pri šijacích strojoch rozoznávame 3 typy chapačov: horizontálny rotačný chapač, vertikálny rotačný chapač (priemyslový) a CB chapač.
Horizontálny rotačný chapač
Pri tomto type chapača sa cievka vkladá do cievkového puzdra, ktoré je uložené priamo v stroji. Nevýhodou tohto chapača je, že cievkové puzdro je z umelej hmoty. To znamená, že je citlivý na mechanické poškodenie. Najčastejšie sa horizontálny rotačný chapač vyskytuje pri šijacích a vyšívacích elektronických strojoch.
Výhody
- Tichý a hladký chod
- Nenáročná údržba
- Priehľadný kryt umožní sledovať spotrebu spodnej nite
Nevýhody
- Citlivosť na mechanické poškodenie
Vertikálny rotačný chapač (priemyslový)
Chapač overený priemyslom, bez problémov zvládne vysoký výkon. Tento typ chapača sa nevyskytuje tak často v elektronických strojoch. Náklady na jeho výrobu sú v porovnaní s horizontálnym rotačným chapačom vyššie. Cievka sa vkladá do cievkového puzdra, to sa potom vkladá do stroja.
Výhody
- Vysoký výkon
- Overený priemyslom
Nevýhody
- Vyššie náklady na výrobu
CB chapač
Tento chapač sa často vyskytuje v mechanických strojoch, určených pre začiatočníkov. Vyznačuje sa svojou spoľahlivosťou, je odolný voči mechanickému poškodeniu. Tento chapač vydrží naozaj veľa. Cievka sa vkladá do cievkového puzdra, to sa potom vkladá do stroja. Jeho nevýhodou je, že je v porovnaní s ostatnými chapačmi hlučnejší.
Výhody
- Spoľahlivosť
- Odolnosť voči mechanickému poškodeniu
Nevýhody
- Hlučnejší chod
- Náročnejšia údržba